پردیس علامه طباطبایی اردبیل

تاریخچه پردیس

بسم الله الرحمن الرحیم

هست کلید در گنج حکیم

مختصری درباره استان و شهرستان اردبیل

 

بسم الله الرحمن الرحیم

هست کلید در گنج حکیم

«نظامی»

 

استان اردبیل به عنوان اولین استان مولود جمهوری اسلامی ، در شمال غربی فلات ایران، با بیش از 18 هزار و 50 کیلومتر مربع، یک درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. این استان از شمال به رود ارس ، دشت مغان و بالها رود در جمهوری آذربایجان، از شرق به رشته کوههای طالش و بغرو در استان گیلان ، از جنوب به رشته کوه ها، دره ها و جلگه های به هم پیوسته استان زنجان و از غرب به استان آذربایجان شرقی محدود است .

چهار شهرستان این استان در طول 5/282 کیلومتر با جمهوری آذربایجان هم مرز هستند. در 159 کیلومتر از این مرز، رودهای ارس و بالهارود جریان دارند. در طول این مرز، استان اردبیل با جمهوری آذربایجان از دو نقطه اصلاندوز و بیله سوار ارتباط دارد. آذربایجان شرقی مرزهای مشترک با شهرستانهای پارس آباد ، مشکین شهر ، اردبیل و خلخال دارد. استان اردبیل همچنین در جنوب با استان زنجان همجوار است. این استان از مشرق با استان گیلان از طریق شهرهای اردبیل و خلخال و رشته کوه طالش همسایه می باشد. راه ارتباطی استان اردبیل با مرکز کشور از طریق محور اردبیل ـ آستارا ( گردنه حیران ) واز راه رشت و قزوین به تهران میسر می شود. استان اردبیل به پیشنهاد دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی در سال 1372 از محدوده سیاسی ـ اداری استان آذربایجان شرقی جدا شده و به عنوان استانی مستقل در تقسیمات کشوری جای گرفت

این استان دارای نه شهرستان(اردبیل بیله سوار، خلخال، مشکین شهر، نمین، نیر، پارس آباد، گرمی،کوثر )، 16 بخش، شش دهستان و 2193 آبادی است.

استان اردبیل، مانند بسیاری از مناطق مستعد کشور در زمینه بافت انواع زیراندازها دارای قدمت و اصالت بوده و صنعتگران و هنرمندان روستایی و شهری با عرضه هنر و استعدادهای درخشان خود، توانسته اند نمونه های بارزی از آثار نفیس و ارزنده صنایع دستی را با نام منطقه خود به ثبت برسانند.قالی بافی, ورنی بافی و جاجیم بافی که تقریباً منحصر بفرد بوده و در مناطقی همچون مغان و خلخال و نیر توسط هنرمندان بافته می شود. و یا بافت گلیم و مسند که کار خاص هنرمندان بخش های نمین و عنبران و گرمی و خلخال است، از صنایع دستی شاخص استان اردبیل است. پیست حاکی روی چمن فندقلوی نمین بزرگترین پیست حاکی روی چمن کشور و جنگل فندقلو سومین رویشگاه گل نادر سوسن چلچراغ در جهان و هچنین بزرگترین رویشگاه گلهای بابونه در کشور است

وجود داغ ترین چشمه آبگرم و معدنی دنیا ، پرآب ترین چشمه آب معدنی جهان ، مرتفع ترین چشمه آبگرم موجود در گیتی ، درمان کننده ترین و موثرترین آنها ، با بلندترین قله آذربایجان و بزرگترین دریاچه طبیعی جهان و زیباترین جاده خاورمیانه ، دلنوازترین جنگلهای فندق و ارس ، باشکوه ترین آبشارهای ایران از جمله آبشار دوقلو و آبشار سه گانه ، مخوف ترین و پرجاذبه ترین دره ایران ، با دهها دریاچه و برکه طبیعی و ییلاقهای بی نظیر و مثال زدنی همه و همه در داخل دایره ای به شعاع تنها 65  کیلومتر در داخل استان اردبیل خبر از موقعیت بسیار ممتاز این خطه در کنار تاریخی بسیار کهن برای جذب گردشگر و توریست دارد.

 

شهرستان اردبیل به عنوان مرکز استان، دارای چهار نوع آب وهوای مدیترانه ای گرم، مدیترانه ای معتدل، کوهستانی سرد و معتدل است . شهرستان اردبیل یکی از مناطق سردسیر ایران است و بین پنج تا هشت ماه از سال سرد است.

اردبیل به دلایل گوناگونی در تاریخ میهن اسلامی تاثیر گذار بوده که مهمترین آن نشو و نمای سلسله سادات پر افتخار صفویه در این شهر می باشد سید صفی الدین اسحاق اردبیلی بزرگ خاندان صفویه قطب عرفای زمان خود و مرجع مراجعات فقهی و عرفانی و اجتماعی از شامات تا هندوستان و ماوراء قفقاز تا آب های خلیج فارس بوده است.

از نوادگان شیخ صفی الدین اردبیلی شاه اسماعیل صفوی با شجاعت و رشادت تمام نهضت اتحاد و همبستگی ملی و مذهبی ایران در عصر جدید را بنیاد نهاد و خود توانست ایران بزرگ را در عصر جدید از ماورا ء قفقاز تا  مادون خلیج فارس و دریای عمان و از سرحدات عثمانی تا هرات و کابل متحد و تحت یک پرچم عینیت بخشد و بعد از قرن ها حکومت های ملوک الطوایفی و گسسته حکومت یکپارچه ایران را بنا نهد و با اعلام رسمیت مذهب تشیع وحدت مذهبی را هم در این قلمرو یکپارچه  محقق سازد.

 همچنین برای اولین بار بعد از چند قرن مرجعیت جهان تشیع در قامت رسای فقیه پارسا و نامدار شیخ احمد محقق اردبیلی معروف به مقدس اردبیلی با قاطعیت و صلابت بلامعارض به ایران و اردبیل منتقل شد. اردبیل بلحاظ همجواری با روسیه تزاری از دیر باز بعنوان دروازه قفقاز شناخته شد و بعنوان چهار راه طلائی در جاده ابریشم محل تلاقی چین و مغولستان و قفقاز  و ماوراء قفقاز با  ایران بوده است.

مرحوم میرزا علی اکبر مجتهد اردبیلی از علماء فعال در عصر مشروطه و مرحوم الهی اردبیلی نخستین شارح نهج البلاغه به زبان فارسی از افتخارات علمی و فقهی در قرن گذشته و حضرات آیات سید یونس اردبیلی و مشگینی و موسوی اردبیلی و مفتی الشیعه و پایانی و مروج و جعفری علماء معاصر اردبیل هستند بعد از رحلت عالم بزرگوار حضرت آیت ا… مروج (ره) که نمایندگی حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری در استان را بعهده داشتند حضرت آیت ا… دکتر سید حسن عاملی از علماء جلیل القدر حوزه علمیه قم از سلسله معزز سادات کلخوران با حکم رهبر معظم انقلاب بعنوان نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه اردبیل منصوب و به هدایت و ارشاد مردم متدین و حسینی اردبیل اهتمام دارند.

عشق به فرهنگ و معارف اهل بیت (ع) بویژه خاندان عصمت و طهارت (ع) اردبیل را به مهد تشیع و شهر حسینی و دارالارشاد و دارالامان معروف و شهره ساخته است.


نظرات کاربران